top of page

Zalety światłowodów


Po opracowaniu technologii pozwalających na tanią produkcję światłowodów, jakiekolwiek powody dla stosowania przewodów miedzianych w telekomunikacji praktycznie zniknęły. Światłowody są cieńsze i lżejsze, zużywają mniej energii oraz nie ulegają tak szybkiej degradacji przez czynniki atmosferyczne jak kable miedziane. Kolejna kwestia wynika poza zalety czysto techniczne - podsłuchanie sygnału przesyłanego przez światłowody jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku kabli miedzianych.

Zresztą bezpieczeństwo sieci światłowodowych można rozumieć na wiele sposobów. Światłowody nie są atrakcyjne dla miłośników nielegalnej zbiórki metali kolorowych. Niszczenie instalacji i sprzedaż skradzionych miedzianych przewodów pozostaje łatwym sposobem zarobku, tymczasem kable światłowodowe są dla złomiarzy bezużyteczne, stad też mniej jest przypadków celowych uszkodzeń instalacji.

Patrząc poza same kable, cała infrastruktura sieciowa oparta o światłowody jest znacznie prostsza niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Sieć światłowodowa potrzebuje mniejszej liczby urządzeń dbających o jakość sygnału. Dzięki temu nie tylko jej budowa jest tańsza, lecz także koszty eksploatacji wyraźnie spadają.

Comments


bottom of page