top of page

Produkcja światłowodówŚwiatłowody, ze względu na liczne zastosowania w telekomunikacji, są obecnie produkowane masowo na całym świecie, także w Polsce. Dwuetapowy proces produkcji zaczyna się od stworzenia preformy. Surowiec, jakim są szklane rury, po procesie wytrawienia (poprzez zanurzenie rur w kwasie fluorowodorowym), trafiają do urządzenia, w którym są ogrzewane do temperatury ok. 1600 °C. Końce dwóch rur są łączone i jednocześnie ciągle obracane. Następnie trafiają one do kolejnego urządzenia, gdzie wytworzona zostaje specjalna atmosfera gazów, zawierająca m.in. krzem i german. W wyniku działania wysokiej temperatury, gazy tworzą biały osad, zaś w miarę przesuwania się źródła ciepła, osad ten ostyga, wnika w szkło i wzbogaca je o dodatkowe składniki.

Proces wzbogacania powtarzany jest wielokrotnie, aż do wytworzenia wielowarstwowej struktury o pożądanych właściwościach. Finalnym etapem tworzenia preformy jest ponownie podgrzanie całości do bardzo wysokiej temperatury, w której rura wraz nałożonymi na nią nowymi warstwami szkła zapada się w sobie, przyjmując formę szklanego pręta, którego rdzeniem jest szkło wytworzone metodą osadzania z warstwy gazowej.

Z tak przygotowanej preformy wyciągany jest światłowód. Aktualnie stosowane wyciągarki o wysokości kilku metrów pozwalają uzyskać z jednej preformy kilkanaście kilometrów rdzenia, przy czym nieustannie monitorowana jest jego grubość oraz siła naciągu. Proces odbywa się w temperaturze ok. 2000 °C, zaś gotowe światłowody nawijane są na bębny.

コメント


bottom of page