top of page

Ciekawostki o światłowodach


Kto po raz pierwszy użył światłowodu do porozumiewania się? Tradycyjnie: zdania są podzielone. Część amerykańskich źródeł podejrzewa, że jak zwykle prym wiodło wojsko. W latach 70. XX w. gdy technologia była już dopracowywana, ale nadal zbyt droga, na amerykańskich okrętach wojskowych pojawiały się nowe systemy komunikacji. Kontradmirał Roger Simon wspomina, że w marcu 1973 roku na jego okręcie USS Little Rock zainstalowano nowatorski system komunikacji satelitarnej. Miał korzystać ze światłowodu komunikacyjnego, ale nie ma pewności, czy został on zamontowany w centrali.

Dwa lata później w Wielkiej Brytanii mamy już do czynienia z pierwszym oficjalnym przypadkiem zastosowania łącz światłowodowych. Trafiły one do policji z hrabstwa Dorset poniekąd przypadkiem – poprzednio używana instalacja telefoniczna została zniszczona w czasie burzy. W międzyczasie w światłowody nadal inwestowała amerykańska armia, a pod koniec lat 70. ze światłowodów korzystały już sieci telefoniczne kilku miast w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwszy światłowód zainstalowano w 1978 roku.

Jeżeli chodzi o sieci podmorskie, wielką zagadką są powtarzają się incydenty z rekinami. Otóż morskie drapieżniki uparcie przegryzają kable światłowodowe. Jak pierwszy o takich przypadkach donosił w lipcu 1987 roku The New York Times. Dziennikarze pisali, że na samym tylko Atlantyku przewody zostały uszkodzone w czterech różnych miejscach, a całkowite koszty naprawy zbliżyły się do miliona dolarów. Choć prowadzono nawet specjalne eksperymenty, nie udało się ustalić, czy rekiny przyciąga np. pole elektromagnetyczne - a problem występuje do dziś.

Światłowody stosowane są nie tylko do celów telekomunikacyjnych. Brak miedzianego rdzenia powoduje, że świetnie sprawdzają się w systemach zasilania urządzeń wytwarzających silne pole magnetyczne (np. maszynach do rezonansu). Spotkać je można także wewnątrz silników odrzutowych czy transformatorów, gdzie są elementami czujników.

Najszybszy światłowód na świecie znajduje się na dnie oceanu Atlantyckiego i jest w stanie osiągnąć aż 26,2 Tbit/s. Dodatkowo na całą linię składa się ich aż 8. W porównaniu do poprzedniego rekordu teoretyczna pojemność łącza MAREA została zwiększona z 160 Tbit/s do 209 Tbit/s. Aktualne obciążenie łącza MAREA jest tylko na poziomie 9,5 Tbit/s, zatem potencjał przyśpieszenia przepływu danych jest ogromny.

Comments


bottom of page